Čaje z neobvyklých surovin

Pro děti

Je také velmi vhodný čaj z malinového a jahodového listí nebo čaj z jablečných křížal. Každodenně můžeme používat čaje Bancha (Hojicha nebo Kukicha - mají minimum theinu). 

 

Čaj ze zázvoru

Podporuje srdce a tenké střevo. Má silně zahřívající účinky. Je dobrý na posílení žaludku, při nachlazení, při astmatu. Urychluje cirkulaci krve. Př: 1 lžičku očištěného nastrouhaného čerstvého zázvoru přelijeme 1 litrem vroucí vody. (neměl by se vařit, jinak ztratí většinu léčivých účinků) Při nachlazení můžeme přidat pár zrnek koriandru.

 

Posilující slaný nápoj z kuzu

Tento nápoj slouží jako lék při celkové slabosti, nachlazení, žaludečních a střevních potížích. 1 lžička kuzu, 1 šálek vody, 1/2 švestky umeboshi nebo 1 lžička shoyu. Všechny ingredience dobře promícháme a rozpustíme ve vodě. Pomalu tuto směs vaříme až je průhledná. Podává se teplé. Kuzu je výborným a lehce stravitelným zdrojem energie, vhodným po operacích zažívacího ústrojí, po delším půstu či velkém vyčerpání.


Čaj ze sezamových semínek

Při pravidelném pití upravuje menstruační potíže (zejména nepravidelnou a bolestivou menstruaci), zlepšuje kvalitu vlasů, vylepšuje náladu. Pro vysoký obsah vápníku je vhodný jako prevence a léčba osteoporózy, má příznivý vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Pomáhá také při zrakových potížích. Př: Sezamová semínka žlutá nebo černá lehce podrtíme. Na 2 čajové lžičky semínek použijeme 1 šálek vody. Uvedeme do varu a mírně vaříme 10-20 minut. Denně můžeme vypít 2-3 šálky. Tento čaj také necedíme.